Skip to Content
1B
Chief Kitsap Academy Bears
16301 Creative Dr NE
Poulsbo, WA 98370
Boys
Basketball
Golf
Girls
Basketball
Golf
Volleyball
Clallam Bay Bruins
16933 WA-112
PO BOX 337
Clallam Bay, WA 98326
Boys
Basketball
Girls
Basketball
Crescent Loggers
50350 Highway 112
Joyce, WA 98343
Boys
Basketball
Football
Track
Girls
Basketball
Track
Volleyball
Neah Bay Red Devils
3560 Deer St
Neah Bay, WA 98367
Boys
Basketball
Football
Track
Girls
Basketball
Track
Volleyball
Boys Sports:
Football
Basketball
Track
Girls Sports:
Volleyball
Basketball
Track
Coed Sports:
Dance & Drill
School:
Aberdeen (2A)
Adna (2B)
Agape-Cornerstone Christian Academy ()
Anacortes (2A)
Annie Wright (1A)
Archbishop Murphy (2A)
Arlington (3A)
Auburn (3A)
Auburn Adventist (2B)
Auburn Mountainview (3A)
Auburn Riverside (3A)
Bainbridge (3A)
Ballard (3A)
Battle Ground (4A)
Bear Creek (1A)
Bellarmine (4A)
Bellevue (3A)
Bellevue Christian (1A)
Bellingham (2A)
Bethel (4A)
Bishop Blanchet (3A)
Black Hills (2A)
Blaine (1A)
Bonney Lake (3A)
Bothell (4A)
Bremerton (2A)
Brewster (2B)
Bridgeport (2B)
Burlington-Edison (2A)
Bush (1A)
Camas (4A)
Capital (3A)
Cascade (Everett) (3A)
Cascade (Leavenworth) (1A)
Cascade Christian (1A)
Cascade Christian Academy (1B)
Cashmere (1A)
Castle Rock (1A)
Cedar Park Christian (Bothell) (1A)
Cedar Park Christian (Lynwood) (1B)
Cedarcrest (2A)
Central Kitsap (3A)
Central Valley (4A)
Centralia (2A)
Charles Wright Acad. (1A)
Chelan (1A)
Cheney (3A)
Chiawana (4A)
Chief Kitsap Academy (1B)
Chief Leschi (2B)
Chief Sealth (3A)
Clallam Bay (1B)
Clarkston (2A)
Cle Elum (2B)
Cleveland (3A)
Clover Park (2A)
College Place (1A)
Columbia (Burbank) (2B)
Columbia (White Salmon) (1A)
Columbia Adventist (1B)
Columbia River (2A)
Concordia Christian Academy (1B)
Concrete (1B)
Connell (1A)
Coupeville (2B)
Crescent (1B)
Crosspoint (1B)
Curtis (4A)
Darrington (1B)
Dayton/Waitsburg (2B)
Decatur (4A)
East Jefferson (1A)
East Valley (Spokane) (2A)
East Valley (Yakima) (2A)
Eastlake (4A)
Easton (1B)
Eastside Catholic (3A)
Eastside Prep. (1A)
Eatonville (1A)
Edmonds-Woodway (3A)
Ellensburg (2A)
Elma (1A)
Emerald Ridge (4A)
Entiat (1B)
Enumclaw (2A)
Ephrata (2A)
Everett (3A)
Evergreen (Sea) (2A)
Evergreen (Van) (3A)
Evergreen Lutheran (1B)
Federal Way (4A)
Fellowship Christian (1B)
Ferndale (3A)
Ferris (3A)
Fife (2A)
Firm Foundation (1B)
Forest Ridge (1A)
Forks (2B)
Fort Vancouver (2A)
Foss (2A)
Foster (2A)
Franklin (3A)
Franklin Pierce (2A)
Friday Harbor (2B)
Garfield (3A)
Gig Harbor (3A)
Glacier Peak (4A)
Goldendale (2B)
Gonzaga Prep (4A)
Grace Academy (1B)
Graham Kapowsin (4A)
Grandview (2A)
Granger (2B)
Granite Falls (1A)
Hanford (4A)
Hazen (3A)
Heritage (3A)
Hermiston (3A)
Highland (2B)
Highline (2A)
Hockinson (2A)
Holy Names Academy (3A)
Hoquiam (1A)
Hudson's Bay (2A)
Ilwaco (2B)
Inglemoor (4A)
Ingraham (3A)
Interlake (3A)
Issaquah (4A)
Jackson (4A)
Juanita (3A)
Kalama (2B)
Kamiak (4A)
Kamiakin (4A)
Kelso (3A)
Kennedy Catholic (4A)
Kennewick (3A)
Kent Meridian (3A)
Kentlake (3A)
Kentridge (4A)
Kentwood (4A)
King's (1A)
King's Way Christian (1A)
Kingston (2A)
Kiona Benton (1A)
Kittitas (2B)
Klahowya (1A)
La Center (1A)
La Conner (2B)
La Salle (1A)
Lake Quinault (1B)
Lake Roosevelt (2B)
Lake Stevens (4A)
Lake Washington (3A)
Lakes (3A)
Lakeside (Sea) (3A)
Lakewood (2A)
Lewis and Clark (4A)
Liberty (Renton) (3A)
Liberty Bell (2B)
Life Christian Acad. (1A)
Lincoln (3A)
Lincoln (Seattle) (3A)
Lindbergh (2A)
Lopez Island (1B)
Lummi Nation (1B)
Lynden (2A)
Lynden Christian (1A)
Lynnwood (3A)
Mabton (2B)
Manson (2B)
Mariner (4A)
Mark Morris (2A)
Mary M. Knight (1B)
Marysville-Getchell (3A)
Marysville-Pilchuck (3A)
Mead (3A)
Meadowdale (3A)
Mercer Island (3A)
Meridian (1A)
Monroe (3A)
Montesano (1A)
Morton-White Pass (2B)
Moses Lake Chr - Covenant Chr (1B)
Mossyrock (1B)
Mount Baker (1A)
Mount Rainier (4A)
Mount Si (4A)
Mount Vernon (3A)
Mount Vernon Christian (1B)
Mountain View (3A)
Mountlake Terrace (3A)
Mt Spokane (3A)
Mt. Tahoma (3A)
Muckleshoot Tribal School (1B)
Naches Valley (1A)
Napavine (2B)
Naselle (1B)
Nathan Hale (3A)
Neah Bay (1B)
Newport (4A)
Nooksack Valley (1A)
North Beach (2B)
North Central (3A)
North Creek (4A)
North Kitsap (2A)
North Mason (2A)
North Thurston (3A)
Northwest (1A)
Northwest Christian (Lacey) (2B)
Northwest Yeshiva (1B)
O'Dea (3A)
Oak Harbor (3A)
Oakville (1B)
Ocosta (2B)
Okanogan (2B)
Olympia (4A)
Olympic (2A)
Omak (1A)
Onalaska (2B)
Orcas Island (1B)
Oroville (2B)
Orting (2A)
Othello (2A)
Overlake (1A)
Pacific Christian Academy (1B)
Pasco (4A)
Pateros (1B)
Pe Ell (1B)
Pe Ell/Willapa Valley (2B)
Peninsula (3A)
Pope John Paul II (1B)
Port Angeles (2A)
Prairie (3A)
Prosser (2A)
Providence Classical Christian (1B)
Puget Sound Advent (1B)
Pullman (2A)
Puyallup (4A)
Quilcene (1B)
Quincy (1A)
R A Long (2A)
Rainier (2B)
Rainier Beach (3A)
Rainier Christian School (1B)
Raymond (2B)
Raymond-South Bend (2B)
Redmond (4A)
Renton (2A)
Richland (4A)
Ridgefield (2A)
Ridgeline (3A)
River Ridge (3A)
River View (2B)
Riverside Christian (1B)
Rochester (2A)
Rogers (Puyallup) (4A)
Rogers (Spokane) (2A)
Roosevelt (3A)
Royal (1A)
Sammamish (2A)
Seattle Academy (1A)
Seattle Christian (1A)
Seattle Prep. (3A)
Sedro-Woolley (2A)
Sehome (2A)
Selah (2A)
Sequim (2A)
Seton Catholic (1A)
Shadle Park (2A)
Shelton (2A)
Shorecrest (3A)
Shoreline Christian (1B)
Shorewood (3A)
Silas (3A)
Skykomish (1B)
Skyline (4A)
Skyview (4A)
Snohomish (3A)
Soap Lake (1B)
Sound Christian Academy (1B)
South Bend (2B)
South Kitsap (4A)
South Whidbey (1A)
Southridge (3A)
Spanaway Lake (3A)
Squalicum (2A)
Stadium (3A)
Stanwood (3A)
Steilacoom (2A)
Stevenson (1A)
Sultan (1A)
Summit Classical Christian School (1B)
Summit Sierra (1A)
Sumner (4A)
Taholah (1B)
Tahoma (4A)
Tenino (1A)
Thomas Jefferson (3A)
Thorp (1B)
Three Rivers Christian (1B)
Timberline (3A)
Todd Beamer (3A)
Toledo (2B)
Tonasket (2B)
Toppenish (1A)
Toutle Lake (2B)
Tri-Cities Prep (2B)
Tulalip Heritage (1B)
Tumwater (2A)
Tyee (2A)
Union (4A)
University (3A)
University Prep. (1A)
Vashon Island (1A)
W F West (2A)
Wahkiakum (2B)
Wahluke (1A)
Walla Walla (3A)
Walla Walla Valley Academy (2B)
Wapato (1A)
Warden (2B)
Washington (2A)
Washington School for the Deaf (1B)
Washougal (2A)
Waterville-Mansfield (1B)
West Seattle (3A)
West Valley (Spokane) (2A)
White River (2A)
White Swan (2B)
Willapa Valley (1B)
Wilson Creek (1B)
Winlock (2B)
Wishkah Valley (1B)
Woodinville (4A)
Woodland (2A)
Yelm (3A)
Zillah (1A)
Login
|
Contacts
Crescent Volleyball Schedule
Home
  |  
Schedule
  |  
Roster
  |  
Coaches
Varsity Volleyball Standings
WIAA
League
Overall
Team Name
CL
RPI
W
L
T
W
L
T
Neah Bay
1B
2
6
0
0
22
1
0
Crescent
1B
34
4
2
0
9
6
0
Clallam Bay
1B
58
2
4
0
4
11
0
Chief Kitsap Academy
1B
71
0
6
0
0
9
0
RPI
WIAA RPI Rank
W
Wins
L
Losses
T
Ties
Note: Standings do not necessarily reflect post-season tournament seedings. League tiebreaker rules always take precedent over league standings shown here
Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Schedule:
2023-24 Varsity
2023-24
Varsity
2021-22
Varsity
2019-20
Varsity
2018-19
Varsity
Show Transportation
2023-24 Crescent Varsity Volleyball Schedule
Regular Season
Date
Crescent
Opponent
Result
Fri, Sep 8
Crescent
5
Lake Quinault
0
Won
Tue, Sep 12
Crescent
3
Mary M. Knight
2
Won
Thu, Sep 14
Crescent
2
East Jefferson
3
Lost
Tue, Sep 19
Crescent
3
Mary M. Knight
0
Won
Fri, Sep 22
Crescent
3
Lake Quinault
0
Won
Thu, Sep 28
Crescent
0
Quilcene
3
Lost
Tue, Oct 3
Crescent
3
Clallam Bay
0
Won
*
Tue, Oct 10
Crescent
3
Chief Kitsap Academy
0
Won
*
Thu, Oct 12
Crescent
3
Clallam Bay
0
Won
*
Tue, Oct 17
Crescent
0
Neah Bay
3
Lost
*
Thu, Oct 19
Crescent
3
Chief Kitsap Academy
0
Won
**FORFEIT**
 
Sat, Oct 21
Crescent
2
Concrete
3
Lost
*
Tue, Oct 24
Crescent
3
Clallam Bay
0
Won
*
Thu, Oct 26
Crescent
0
Neah Bay
3
Lost
EMAIL Subscriptions
Varsity Volleyball Scoreboard