App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2022 1B District 1/2/3 Girls Basketball
SHARE
Sat, Feb 12 - Sat, Feb 19
February 12
At Higher Seed, District-Approved Sites
  
February 15
At Higher Seed, District-Approved Sites
  
February 17
At Mount Vernon Christian or Evergreen Lutheran
  
February 19
@ Mount Vernon Christian
 
#A 11 Crescent 35
6 Evergreen Luthe 47
         
  
#1 6 Evergreen Luthe 47
3 Lummi Nation 43
      
    
#7 6 Evergreen Luthe 28
2 Neah Bay 74
   
        
#B 10 Crosspoint 20
7 Orcas Island 53
  
#2 7 Orcas Island 35
2 Neah Bay 83
     
        
       
#11 2 Neah Bay 53
1 Mount Vernon Ch 65
#C 12 Northwest Yeshi 22
5 Grace Acad 49
        
  
#3 5 Grace Acad 52
4 Muckleshoot Tri 37
     
    
#8 5 Grace Acad 32
1 Mount Vernon Ch 73
   
        
#D 9 Shoreline Chr 43
8 Sound Chr Acad 67
  
#4 8 Sound Chr Acad 37
1 Mount Vernon Ch 75
     
       
#10 6 Evergreen Luthe 45
5 Grace Acad 53
       
         
      
#5 7 Orcas Island 50
3 Lummi Nation 61
   
         
        
#9 4 Muckleshoot Tri 47
3 Lummi Nation 41
      
#6 8 Sound Chr Acad 47
4 Muckleshoot Tri 51
  
        
         
Click on game box for more game details.
February 12
At Higher Seed, District-Approved Sites
  
February 15
At Higher Seed, District-Approved Sites
  
February 17
At Mount Vernon Christian or Evergreen Lutheran
  
February 19
@ Mount Vernon Christian
 
#A 11 Crescent 35
6 Evergreen Luthe 47
         
  
#1 6 Evergreen Luthe 47
3 Lummi Nation 43
      
    
#7 6 Evergreen Luthe 28
2 Neah Bay 74
   
        
#B 10 Crosspoint 20
7 Orcas Island 53
  
#2 7 Orcas Island 35
2 Neah Bay 83
     
        
       
#11 2 Neah Bay 53
1 Mount Vernon Ch 65
#C 12 Northwest Yeshi 22
5 Grace Acad 49
        
  
#3 5 Grace Acad 52
4 Muckleshoot Tri 37
     
    
#8 5 Grace Acad 32
1 Mount Vernon Ch 73
   
        
#D 9 Shoreline Chr 43
8 Sound Chr Acad 67
  
#4 8 Sound Chr Acad 37
1 Mount Vernon Ch 75
     
       
#10 6 Evergreen Luthe 45
5 Grace Acad 53
       
         
      
#5 7 Orcas Island 50
3 Lummi Nation 61
   
         
        
#9 4 Muckleshoot Tri 47
3 Lummi Nation 41
      
#6 8 Sound Chr Acad 47
4 Muckleshoot Tri 51
  
        
         
Tap game box for more game details.
 
Saturday, February 12, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
B 12:30 PM
Orcas Island HS
Crosspoint 20
@Orcas Island 53
Orcas Island to #2 Out
D 3:00 PM
Sound Christian Academy
Shoreline Chr 43
@Sound Chr Acad 67
Sound Chr Acad to #4 Out
A 4:00 PM
Evergreen Lutheran HS
Crescent 35
@Evergreen Lutheran 47
Evergreen Lutheran to #1 Out
C 7:45 PM
Grace Academy
Northwest Yeshiva 22
@Grace Acad 49
Grace Acad to #3 Out
 
Tuesday, February 15, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 5:00 PM
Neah Bay HS
Orcas Island 35
@Neah Bay 83
Neah Bay to #7 Orcas Island to #5
#3 6:00 PM
Muckleshoot Tribal HS
Grace Acad 52
@Muckleshoot Tribal 37
Grace Acad to #8 Muckleshoot Tribal to #6
#4 6:15 PM
Mt. Vernon Christian
Sound Chr Acad 37
@Mount Vernon Chr 75
Mount Vernon Chr to #8 Sound Chr Acad to #6
#1 6:15 PM
Lummi HS
Evergreen Lutheran 47
@Lummi Nation 43
Evergreen Lutheran to #7 Lummi Nation to #5
 
Thursday, February 17, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 3:00 PM
Mt. Vernon Christian
Lummi Nation 61
@Orcas Island 50
Lummi Nation to #9 Out
#7 3:00 PM
Evergreen Lutheran HS
Evergreen Lutheran 28
@Neah Bay 74
Neah Bay to #11 Evergreen Lutheran to #10
#8 6:15 PM
Mt. Vernon Christian
Grace Acad 32
@Mount Vernon Chr 73
Mount Vernon Chr to #11 Grace Acad to #10
#6 6:15 PM
Evergreen Lutheran HS
Muckleshoot Tribal 51
@Sound Chr Acad 47
Muckleshoot Tribal to #9 Out
 
Saturday, February 19, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 12:00 PM
@ MVC
Lummi Nation 41
@Muckleshoot Tribal 47
Fifth Place Out
#10 3:15 PM
@ MVC
Evergreen Lutheran 45
@Grace Acad 53
Third Place Fourth Place
#11 6:30 PM
@ MVC
Neah Bay 53
@Mount Vernon Chr 65
First Place Second Place
2022 1B District 1/2/3
Girls Basketball
Sat, Feb 12 - Sat, Feb 19

Director:
Jeff Droog
[email protected]
Winners AND Losers of Games #11 and #10 and Winner of Game #9 advance to Regionals. WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament Bracket.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets.

On to Regionals

First Place
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 9

Tournament Seeding

1Seed 1Mount Vernon Christian
2Seed 2Neah Bay
3Seed 3Lummi Nation
4Seed 4Muckleshoot Tribal School
5Seed 5Grace Academy
6Seed 6Evergreen Lutheran
7Seed 7Orcas Island
8Seed 8Sound Christian Academy
9Seed 9Shoreline Christian
10Seed 10Crosspoint
11Seed 11Crescent
12Seed 12Northwest Yeshiva